Kardiologia dziecięca. Co to jest i jak przygotować się do wizyty?
Kardiologia dziecięca jest specjalizacją medycyny, która skupia się na diagnozie nabytych i wrodzonych wad serca, a także chorób krążenia i naczyń krwionośnych. Każda konsultacja u kardiologa dla dzieci oraz badanie echokardiograficzne mają na celu weryfikację niepokojących objawów, dolegliwości i nieprawidłowości na podstawie wykonanych wcześniej badań układu krążenia u niemowląt i starszych dzieci. Jeśli chcesz przekonać się, na czym polega kardiologia dziecięca i czego możesz spodziewać się po wizycie w poradni kardiologicznej dla dzieci, przeczytaj artykuł poradni MEDSERVICE.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest kardiologia dziecięca;
- jakie badania wykonać przed wizytą u kardiologa dla dzieci;
- jak przebiega wizyta u kardiologa dziecięcego;
- jak wybrać najlepszego kardiologa dziecięcego.
Czym jest kardiologia dziecięca?
W ramach kardiologii dziecięcej eksperci z tej dziedziny zajmują się schorzeniami i wadami serca, aorty, a także mniejszych naczyń krwionośnych u noworodków, niemowląt oraz młodszych i starszych dzieci. O wadach wrodzonych mówimy najczęściej w przypadku niemowląt, natomiast u starszych dzieci diagnoza i leczenie dotyczą niedających wcześniej objawów wad wrodzonych i nabytych schorzeń. Najczęściej pacjenci do kardiologa dziecięcego są kierowani przez pediatrę lub neonatologa, aby podczas wizyty kardiologicznej skonsultować takie schorzenia i dolegliwości, jak:
- niewydolność serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- choroby mięśnia sercowego,
- wady serca,
- szmery serca,
- kołatanie serca,
- nadciśnienie,
- choroby układu naczyniowo-sercowego.
Diagnostyka chorób serca u małych pacjentów jest odmienna od tej prowadzonej u osób dorosłych. Do jej rzetelnego przeprowadzenia niezbędne jest prawidłowe przygotowanie małego pacjenta przed wizytą. Najważniejszy element diagnostyki i leczenia kardiologicznego stanowi opieka lekarza. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby pacjentów, którzy jeszcze nie osiągnęli pełnoletności, prowadzili doświadczeni specjaliści. W MEDSERVICE pacjentami zajmują się wyłącznie lekarze z klinik Centrum Zdrowia Dziecka i Szpitala Dziecięcego UCK WUM.
Jak przebiega wizyta u kardiologia dziecięcego?
Podstawowa wizyta u kardiologa dziecięcego w poradni kardiologicznej MEDSERVICE w Warszawie obejmuje badanie echo serca oraz konsultację kardiologiczną. Na samą konsultację polecamy umówić się, jeśli dziecko miało już wykonane wcześniej jakieś badania, takie jak echo serca, holter, rzadziej – samo EKG.
Wizyta w przychodni kardiologicznej przebiega według standardowych procedur:
1. Lekarz przeprowadza wywiad.
2. Zapoznaje się z dotychczas wykonanymi w leczeniu badaniami.
3. Poznaje szczegółowo historię leczenia.
4. Bada pacjenta.
5. Po badaniu specjalista udziela dalszych zaleceń.
6. W razie potrzeby kieruje na dalsze badania lub do szpitala.
7. Jeśli leczenie tego wymaga, może wystawić receptę.
W prywatnej przychodni kardiologicznej MEDSERVICE wykonujemy samo echo serca tylko wtedy, gdy pacjent znajduje się pod opieką kardiologa i ma umówioną wizytę u niego w niedługim czasie. Podczas wizyty obejmującej echo serca i konsultację lekarz zapyta rodziców o powód wizyty. W przypadku małych dzieci przeprowadzi wywiad na temat karmienia, dotychczasowego stanu zdrowia i przyjrzy się historii leczenia.
Echo serca u dziecka – jak wygląda badanie?
Specjalista w trakcie wizyty wykonuje badanie echokardiograficzne (echo serca), w którego czasie ocenia wielkość serca, wielkość komór, przepływy, budowę i pracę zastawek. Badanie echa serca pomaga wykryć wiele potencjalnych nieprawidłowości i wad w budowie i pracy serca np.:
- PFO,
- ASD,
- kardiomiopatię,
- niedomykalności zastawek,
- przerosty komór.
Badanie echo serca pozwala także wstępnie ocenić, czy u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca, weryfikowane później przez EKG spoczynkowe, a następnie holter EKG.
Echo serca u dziecka jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne: polega na przykładaniu do klatki piersiowej głowicy ultradźwiękowej pod różnymi kątami i w różnych miejscach. Lekarz wyjaśnia wynik, a następnie wydaje go rodzicom.
Jak przygotować dziecko przed wizytą u kardiologa dziecięcego?
W przychodni kardiologicznej pacjent powinien dostać instrukcję, jak przygotować siebie bądź dziecko do wizyty u kardiologa dziecięcego. W poradni kardiologicznej dla dzieci w Warszawie MEDSERVICE każdy rodzic otrzymuje instrukcję, która objaśnia, jak może przebiec badanie, co zrobić przed wizytą w poradni, co zabrać ze sobą i o co zadbać, żeby badanie serca u dziecka przebiegło sprawnie. Badanie EKG oraz echokardiograficzne jest nieinwazyjne i bezbolesne, warto jednak zadbać o jak największy komfort małego pacjenta.
Starsze dzieci warto uprzedzić przed konsultacją o tym, co wydarzy się w jej trakcie. Badanie echo serca można dziecku opisać z pomocą użycia np. antyperspirantu w kulce (tzw. roll-on)- jako masowanie serduszka posmarowanego żelem.
Aby odwrócić uwagę małych pacjentów, można zabrać ze sobą telefon lub tablet z ulubionymi bajkami dziecka i pozwolić mu na oglądanie ich w trakcie wizyty. Równie pomocne mogą okazać się ulubione zabawki albo książki. Pacjent powinien przyjść na wizytę kardiologiczną najedzony, nie zaszkodzi również zabrać ze sobą przekąskę i napój.
Noworodki i niemowlęta powinny być przed wizytą nakarmione oraz mieć zmienioną pieluszkę. Na wypadek gdyby konieczne okazało się nakarmienie dziecka w trakcie badania, trzeba zabrać ze sobą pokarm w butelce oraz smoczek, jeśli dziecko z niego korzysta. Możliwe jest również wykonanie badania w czasie karmienia piersią. Dziecko na czas badania echokardiograficznego powinno mieć na sobie ubranie rozpinane z przodu.
Co zabrać ze sobą na wizytę u kardiologa dla dzieci?
W trakcie konsultacji kardiologicznej przydatne będą:
- książeczka zdrowia dziecka;
- wszystkie dotychczasowe wyniki badań: echo serca, zapisy EKG, holter EKG, próby wysiłkowe i inne badania, w szczególności jeżeli były one wykonywane poza poradnią MEDSERVICE;
- wszystkie dostępne karty informacyjne z pobytów szpitalnych oraz z poradni, nie tylko z oddziałów czy poradni kardiologicznych;
- dokumentacja medyczna rodzeństwa, rodziców, dziadków i innych członków rodziny, jeśli obarczeni są oni chorobami serca, które mogą mieć wpływ na prowadzoną u dziecka diagnostykę (w szczególności jeśli konsultacja jest zaplanowana właśnie z powodu wywiadu rodzinnego).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu wizyty w klinice kardiologicznej dla dzieci, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i skierują Cię na odpowiednie badania.