Holter EKG – jak wygląda badanie i co warto o nim wiedzieć?

Holter EKG to nazwa badania, które zaleca się pacjentom z dolegliwościami mięśnia sercowego. Holter pozwala na precyzyjny pomiar pracy serca dzięki aparatowi, który monitoruje jego pracę przez całą dobę. Dowiedz się, jak najlepiej przygotować się do badania rejestrującego rytm serca, jakie są przeciwwskazania podczas badania i czym holter EKG różni się od pozostałych badań serca.

Z artykułu dowiesz się:

●    co to jest holter EKG i w jakim celu wykonuje się badanie;

●    jak długo trwa noszenie holtera EKG,

●    jak założyć holter,

●    jakie są przeciwwskazania podczas noszenia aparatu,

●    gdzie najlepiej zrobić badanie holter z opisem,

●     jak wybrać poradnię kardiologiczną w Warszawie na badanie holter EKG.

Bywa, że zwykłe EKG nie wykazuje wszystkich problemów z sercem w trakcie kilkuminutowej obserwacji, dlatego lekarze zalecają założenie urządzenia, które pozwala na monitorowanie serca całodobowo. Pozwala ono wychwycić problemy u pacjentów z napadowymi zaburzeniami akcji serca, wykryć i ocenić zaburzenia rytmu oraz przewodzenia serca. Holter umożliwia obserwację akcji serca podczas codziennych, różnych aktywności pacjenta, takich jak sen, wysiłek, odpoczynek. Przedłużone EKG jest wskazane przy omdleniach, uczuciu kołatania, dusznościach.

Holter EKG – jakie są wskazania?

Badanie jest wykonywane przy podejrzeniu występowania arytmii (zaburzeń rytmu serca) o różnym charakterze i o różnym podłożu:

●    tachykardie,

●    bradykardie,

●    migotanie przedsionków,

●    migotanie komór,

●    arytmie komorowe,

●    nadkomorowe,

●    bloki (przedsionkowe, I, II stopnia, bloki odnogi pęczka Hisa),

●    salwy,

●     dodatkowe pobudzenia itd.

Innymi wskazaniami są:

●    omdlenia,

●    utraty przytomności,

●    zasłabnięcia,

●     diagnostyka kardiomiopatii.

Istotne, aby przy zakładaniu aparatu podać przyczynę – może być nią na przykład skierowanie od lekarza, złe samopoczucie albo kontrola z powodu np. arytmii.

Holter EKG – co to jest i na czym polega badanie?

Badanie holterem polega na przyklejeniu do klatki piersiowej 7 elektrod i podłączeniu do nich przewodów prowadzących do niewielkiego urządzenia o wielkości ok. 6 cm x 5 cm x 2 cm, które można nosić w saszetce przekładanej przez ramię i głowę bądź na pasku od spodni.

W przychodni kardiologicznej Medservice zakładamy aparaty 3-kanałowe, 7-odprowadzeniowe.

Pacjenci często pytają, jak długo trwa badanie holter EKG.

Urządzenie można założyć na 24 h lub 48 h. W poradni kardiologicznej MEDSERVICE badania zlecone na 72 h wykonujemy w modelu 48 h + 24 h. Po dwóch dniach pacjent powinien pojawić się w przychodni na wymianę baterii i karty pamięci.

W naszej poradni kardiologicznej w Warszawie zapis badania jest analizowany i opisywany przez lekarza. Wynik badania holter EKG z opisem kardiologa można odebrać około 1–5dni po zdjęciu aparatu, w wersji papierowej lub elektronicznej w zależności od preferencji.

Holter EKG – czego unikać?

Czego nie można robić w trakcie noszenia urządzenia?

●    W trakcie badania nie należy zdejmować aparatu.

●    Urządzenia ani elektrod nie można zamoczyć, więc myć można się od pasa w dół i od szyi w górę.

●    Przeciwwskazany jest intensywny wysiłek taki jak bieganie, jazda na rowerze, hulajnodze.

●     Pacjent nie powinien podejmować czynności angażujących mięśnie klatki piersiowej – robić pompek, podnosić ciężarów, wykonywać takich obowiązków domowych jak sprzątanie, noszenie ciężkich zakupów.

Te aktywności powodują tzw. artefakty ruchowe. Urządzenie rejestruje wówczas pracę mięśni lub drgania, co nakłada się na zapis EKG i uniemożliwia wiarygodną ocenę badania.

Badanie holter EKG u dziecka

Przed badaniem warto przygotować dziecko na to, że nie będzie mogło bawić się w piaskownicy, biegać, wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ będzie mieć założony mały aparat nagrywający pracę jego serca. Starsze dzieci powinny być w tym czasie zwolnione z zajęć WF-u. W poradni kardiologicznej dla dzieci w Warszawie MEDSERVICE zakładamy także holtery u niemowląt z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca.

Holter EKG – najważniejsze wskazania

W trakcie badania pacjent może spacerować i wykonywać niezbyt energiczne ćwiczenia, które nie angażują ramion i klatki piersiowej.

Pod koniec badania, od godziny do pół godziny przed zdjęciem aparatu zalecamy energiczny spacer lub chodzenie po schodach ok. 5–10 minut, aż do lekkiego zasapania, a następnie 5–10 minut odpoczynku w pozycji siedzącej. Pozwala to ocenić pracę serca w wysiłku.

W czasie badania należy prowadzić dzienniczek aktywności. Pacjent powinien uzupełniać go następującymi informacjami:

●    godzina i rodzaj aktywności;

●     występujące objawy.

Przykładowy opis: aktywności – spacer, odpoczynek, posiłek, sen; dolegliwości – kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszności, dławienie, stres, rozdrażnienie.

Badanie holter EKG z opisem w Warszawie warto wykonać w poradni kardiologicznej, która oferuje opis badania wykonany przez kardiologa. W poradni MEDSERVICE badania holter odczytują i opisują renomowani lekarze z klinik Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha i z Centrum Zdrowia Dziecka - dr Grzegorz Karpiński oraz dr Anna Turska-Kmieć.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat badania i poznać cenę holter EKG, skontaktuj się z nami. Eksperci MEDSERVICE odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

+48 722 300 034

poradnia@medservice.pl

Udostępnij wpis