Echo serca – jak wygląda i jak się przygotować? 10 odpowiedzi, które musisz znać przed badaniem
Echo serca – jak wygląda i jak się przygotować? 10 odpowiedzi, które musisz znać przed badaniem
Echo serca jest znane pod wieloma nazwami: badanie echokardiograficzne, USG serca, UKG, ultrasonokardiografia. Obok EKG to najbardziej podstawowe i najczęściej zlecane badanie kardiologiczne. Poznaj listę dziesięciu pytań, które pacjenci najczęściej zadają, kiedy chcą wykonać to badanie.
- Echo serca – co to jest?
Badanie echokardiografii serca zalicza się do grupy badań obrazowych, wykorzystujących właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez głowicę fale wnikają w organizm, po czym odbijają się od tkanek i narządów, a następnie echo odbicia powraca do aparatu, który przekształca je na obrazy wyświetlane na monitorze. To pozwala lekarzowi przyjrzeć się strukturom anatomicznym narządu i obserwować pracę serca na bieżąco. To bezinwazyjne badanie można wykonywać dzieci, osób dorosłych, ale też u dzieci i kobiet w ciąży. W przypadku podejrzeń wad serca lub arytmii wykonuje się je u płodów.
- W jakim celu wykonuje się echo serca?
Wykonuje się trzy rodzaje badania echokardiograficznego.
- echo serca przezklatkowe – kiedy emitująca ultradźwięki głowica jest przykładana do skóry klatki piersiowej. Najczęściej zlecane w przypadku diagnostyki choroby wieńcowej oraz zawałów;
- echo serca przezprzełykowe – wykonywane rzadziej, wymaga użycia sondy przezprzełykowej, stosowane na przykłady, gdy podejrzewa się skrzeplinę w jamie serca albo rozwarstwienie aorty;
- echo serca wysiłkowe (stress echo) - echokardiografia obciążeniowa zestawia dwie metody diagnostyczne, czyli próbę wysiłkową EKG (LINK DO TEKSTU) i badanie echokardiograficzne. Wykorzystuje testy pobudzające kurczliwość i wywołujące kontrolowane niedotlenienie serca z równoczesną echokardiograficzną oceną kurczliwości mięśnia sercowego.
W poradni kardiologicznej MEDSERVICE wykonujemy badanie echo serca przezklatkowe. Używamy w tym celu aparatu Philips Affiniti 30 z funkcjami 2-D, ColorDoppler, M-mode.
- Badanie echo serca – kiedy warto zrobić?
Warto je wykonać, jeśli pacjent odczuwa ból, pieczenie, ucisk w klatce piersiowej, a także duszności, dławienia, uczucie rozpierania. Kolejnymi wskazaniami są pogorszona tolerancja wysiłku, szybka męczliwość.
- Co pokazuje echo serca?
Badanie echokardiograficzne pozwala ocenić wielkość serca, komór, przepływ (w jamach serca, naczyniach krwionośnych), budowę i pracę zastawek, a także funkcje skurczowe.
- Echo serca – co może wykryć?
Echo serca pomaga wykryć wiele potencjalnych nieprawidłowości i wad wrodzonych oraz nabytych w budowie i pracy serca, jak
- PFO,
- ASD,
- kardiomiopatie,
- niedomykalności zastawek,
- przerosty komór,
- chorobę niedokrwienną,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie wsierdzia,
- przebyty zawał.
- Echo serca – jaki jest jego przebieg?
Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Polega na przykładaniu do klatki piersiowej (posmarowanej żelem do USG) głowicy ultradźwiękowej pod różnymi kątami i w różnych miejscach. Pacjent leży wówczas na plecach i na lewym boku, z ręką pod głową.
- Jak się przygotować przed USG serca?
Echokardiografia przezklatkowa wykonywana w MEDSERVICE nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto założyć wygodny strój, ponieważ pacjent przed badaniem powinien zdjąć ubranie od pasa w górę. Na badanie dobrze jest przyjść zrelaksowanym.
- Ile trwa badanie echo serca?
Całe badanie trwa zaledwie od kilkunastu minut do pół godziny. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania zabiegu.
- Echo serca dziecka – jak wygląda?
W przychodni kardiologicznej MEDSERVICE echo serca dziecka przeprowadzamy wraz z konsultacją kardiologiczną; samodzielne badanie echo wykonujemy tylko wówczas, gdy pacjent znajduje się pod opieką kardiologa i ma umówioną wizytę u niego. Podczas wizyty obejmującej echo serca i konsultację lekarz zapyta rodziców o powód. W przypadku małych dzieci przeprowadzi wywiad na temat karmienia, dotychczasowego stanu zdrowia i przyjrzy się historii leczenia.
Czytaj więcej: Kardiologia dziecięca. Co to jest i jak się przygotować do wizyty?
- Echo serca – kiedy wyniki?
W przypadku echa serca przezklatkowego wyniki są dostępne zaraz po badaniu. Lekarz widzi na monitorze wszystkie ewentualne nieprawidłowości, a obrazy z ultrasonografu są dostępne od ręki. Pacjent może jedynie zostać poproszony o zaczekanie kilka minut na opis badania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu badania USG serca, zadzwoń lub napisz do nas: eksperci i lekarze MEDSERVICE rozwieją każdą Twoją wątpliwość.